Bezzałogowiec TZN-u na Warsztatach Lotniczych

W dniach 20-24 września 2012 grupa uczniów Technicznych Zakładów Naukowych uczestniczyła w Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatach Lotniczych – Bezmiechowa 2012. Impreza ta odbywa się cyklicznie od kilku lat i ma na celu integrację studentów, inżynierów i projektantów bezzałogowych statków powietrznych. Urządzenia tego typu, potocznie znane pod nazwą „dronów” lub bezzałogowców są oddzielną klasą statków powietrznych stosowanych w wojsku do wsparcia działań patroli naziemnych (między innymi w Afganistanie) lub w służbie cywilnej do wspomagania poszukiwania osób w terenie o utrudnionym dostępie.

Uczniowie technikum 3 i 4 klasy o profilu lotniczym:

Daniel Kwasek – główny konstruktor modelu, szybownik z Aeroklubu Częstochowskiego
   Grzegorz Kubacki – modelarz
   Krzysztof Matysek – spotter, fotograf
   Łukasz Grajcar – konstruktor, szybownik z Aeroklubu Częstochowskiego
   Mateusz Głowacki – konstruktor, skoczek spadochronowy
   Mateusz Pytel – skoczek spadochronowy
   Robert Siwek - modelarz
   Tomek Wójcik – konstruktor,  szybownik z Aeroklubu Częstochowskiego

zaprojektowali, wykonali i przedstawili bezzałogowy statek powietrzny o nazwie „Bzyk”. Jest to dwusilnikowy statek powietrzny wyposażony w kamerę i moduły telemetryczne, umożliwiający autonomiczne poruszanie się w przestrzeni powietrznej po zaprogramowanej trasie.
Uczniowie zgłosili do konkursu, będącego częścią programu warsztatów, swój projekt rywalizując tym samym równorzędnie ze studentami i inżynierami projektującymi od lat bezzałogowce.
Już na wstępnym etapie prezentacji efekt ich pracy został natychmiast dostrzeżony. Złożenie dokumentacji projektu pozwoliło na merytoryczną ocenę cech wykonanego urządzenia przez jury.
   Niespodzianką dla całego zespołu było ogłoszenie wyników, bowiem praca uhonorowana została dyplomem wyróżniającym nie tylko konstrukcję ale i wiedzę znacząco wykraczającą ponad poziom szkoły średniej. Uczniowie z Częstochowy zyskali uznanie wśród kolegów i wykładowców z czołowych uczelni krajowych: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej czy przodującej w lotnictwie Politechniki Rzeszowskiej. Nie obyło się również bez zaproszeń na studia na te uczelnie.

Obecnie uczniowie pragną dalej rozwijać projekt udoskonalając konstrukcję i wyposażenie. Oczekują na wsparcie firm i każdego mogącego wspomóc ich działania w obrębie pasji do lotnictwa.
Wszyscy zainteresowani mogą śledzić postępy ich pracy na stronie internetowej prowadzonej dla potrzeb projektu: http://bsl.tzn.edu.pl.
Cała ekipa składa podziękowania Pani Dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych Jolancie Sacharczuk za pomoc w organizacji wyjazdu oraz wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do powstania projektu Bzyk.

Opracował:
dr inż. Robert Bąbka

E - dziennik
logo dziennika elektronicznego Vulcan
1,5% podatku dla TZN

1,5% dla TZN

Sport TZN

Wiosenna przerwa świąteczna - trwa! (jeszcze 5 dni)
Wydawanie certyfikatu egzaminu zawodowego - 11 dni (09.04.2024)
Wystawienie ocen rocznych w klasach 5 - 21 dni (19.04.2024)
Wręczenie świadectw ukończenia szkoły - klasy maturalne - 28 dni (26.04.2024)
Apel poświęcony Konstytucji 3-go maja - 32 dni (30.04.2024)
MAPA SZKOŁY

mapa szkoły

EGZAMIN ZAWODOWY
Informacje o egzaminie
Lekcja 1:     8:00 -   8:45
Lekcja 2:     8:50 -   9:35
Lekcja 3:     9:55 - 10:40
Lekcja 4:   10:45 - 11:30
Lekcja 5:   11:40 - 12:25
Lekcja 6:   12:30 - 13:15
Lekcja 7:   13:20 - 14:05
Lekcja 8:   14:10 - 14:55
Lekcja 9:   15:00 - 15:45
Lekcja 10: 15:50 - 16:35
Lekcja 11: 16:40 - 17:25
Lekcja 12: 17:30 - 18:15
PUBLIKACJE

Ciekawostki o szkole
W roku 1976 szkoła świętuje swe 30-lecie. Uroczystości odbywają się w Filharmonii Częstochowskiej.
FACEBOOK - Polub nas!
TZN na Facebooku - Logo TZN i Facebook